На първо място нека изясним какво е логопедия…
Логопедията е интердисциплинарна наука. Тясно се преплитат и взаимодействат педагогика, психология и медицината. Все още има дебати около въпроса медицинска или педагогическа наука е логопедията. В повечето държави, тя се определя като парамедицинска наука. Предметът на логопедията са комуникативните нарушения. Цел на логопедията е от една страна изучаването на комуникативните нарушения - етиология, патогенеза, форми и симптоми на проявления, а от друга страна - създаването на инструментариум, от средства за терапия на тези нарушения, който да осигурява възможно най-високото ниво на функциониране на комуникацията. Целта на логопедичната теория е словото да бъде овладяно, в качеството на средство за общуване. Постигането на тази цел изисква:
Логопедът е говорен терапевт. Говорните и комуникативните нарушения са обект на логопедичната терапия. А именно:
В материала ще Ви запознаем с различни признаци, които говорят за нужда от посещение на специалист. Магистър логопедът Цветослава Григорова обобщи и систематизира признаците, с помощ на които Вие сами да прецените има ли Вашето дете проблем, който налага работа с логопед. Вижте какво ни разказа тя:
Етапите за речево развитие са особено важни за всички родители. Те с трепет очакват първите прояви на гукане, лепет (бебешка реч), първите думи и изречения. Някой деца проговарят по-рано, други по-късно. Това е въпрос на индивидуалност и генетична унаследеност. Всяко дете е по свой начин уникално и затова онтогенезата на речевото развитие на децата до шест годишна възраст настъпва по различно време. Основните етапи смятани за норма, в развитието на езика са:
Когато някой от стадиите отсъства или се наблюдава изоставане в речевото развитие, това би притеснило родителите. Съществуват определени критерии, с помощта на които те могат да се ориентират дали трябва да се направи консултация с логопед:
Ако сте видели някой от посочените по-горе признаци във Вашето дете, не се колебайте. Направете консултация с логопед своевременно. Често при съмнение родителите се допитват до близки и приятели, които дават грешни съвети поради липса на компетентност и информация. Това забавя срещата със специалист.
От ключово значение е консултацията с логопед да се направи в ранна детска възраст!
Помислете за Вашето дете днес!